Nejlepší české biopotraviny

Nejlepší české biopotraviny

biopotravinyVítězové soutěže Česká biopotravina roku 2008 jsou známi. Oscara mezi biopotravinami tentokrát získala ovocná jablečná šťáva z Opavska.

Odborná porota soutěže Česká biopotravina roku musí především všechny přihlášené vzorky ochutnat. Není to snadná práce – posuzují se sice samé bioprodukty, ale jejich spektrum je široké. Od mléka po jehněčí, od marmelád přes slané či kořeněné pečivo až po ovocné džusy. Porotě, složené z kuchařů, potravinářských odborníků a food kritiků, letos předsedal vydavatel ročenky Grand restaurant Pavel Maurer.

Porotci mají za úkol ocenit inovativnost, originalitu ve využití surovin i v marketingové koncepci. Hodnotí vzhled i obal výrobku, stejně jako recepturu a použité suroviny. Vítězné výrobky musí vypadat skvěle nejenom zabalené, ale i na talíři.

Navíc by obal neměl příliš zatěžovat životní prostředí a informace na něm musí být srozumitelné. Důležité také je, zda byly produkty vyrobeny převážně z českých biosurovin.

To vše by ale nebylo ničím, kdyby přihlášený vzorek nebyl k jídlu či pití. Proto se velký důraz klade na senzorický dojem, kde je v souladu jak vůně, tak chuť.

Vítězný producent biomoštů Vitaminátor nemá sice nic společného s Terminátorem, Dominátorem či Predátorem, ale dokáže také takřka nemožné. Přímo v sadu připravit kvalitní mošty s vysokou trvanlivostí bez chemických přísad. Jeho tvůrci Tomáši Soškovi, spolumajiteli Sadů Sosnová na Opavsku, bylo líto tun ovoce, které bez užitku shnily v sadech. Vymyslel pojízdnou moštárnu, která ovoce opláchne, rozdrtí, vylisuje, filtrací zbaví hrubých nečistot, nahřeje na pasterizační teplotu a naplní do obalů. To vše putuje krajem v přívěsu za nákladním autem a dokáže zpracovat půl tuny ovoce za hodinu. Bez umělých konzervantů, barviv a sladidel. „Dovážíme všelijaké ovocné nápoje z celého světa a v sadech nám ovoce bez užitku hnije. Maximálně to za hubičku vyvezeme do ciziny, odkud potom nakupujeme drahé koncentráty,“ vysvětluje Tomáš Soška, co ho vedlo k nápadu vytvořit originální stroj. „Dokážeme dělat podle přání zákazníka i kombinace jablko-červená řepa, jablko-mrkev nebo višeň, jahoda, celer, rybíz či malina. Mošt plníme do speciálních pěti- a desetilitrových obalů, kde vydrží po otevření asi šest týdnů,“ dodává.

Biopotraviny si i v České republice získávají u spotřebitelů stále větší oblibu. Dříve zastrčené malé koutky v supermarketech se postupně rozšiřují a i přes vyšší ceny nemají o zákazníky nouzi. Roste také počet českých výrobců, přesto ale daleko větší nárůst zaznamenávají tyto produkty z dovozu. Biopotraviny se ve stále větší míře začínají uplatňovat i v restauracích. Proto byla do soutěže letos poprvé zařazena kategorie gastro. Organizátoři a odborná porota nejenom hledají nejlepší produkt, ale zároveň tím chtějí podpořit vývoj nových domácích biovýrobků určených pro gastronomii a veřejné stravování. Vítězem této kategorie za rok 2008 se staly Biobrambory vařené a vakuované, které připravuje Josef Sklenář z Biofarmy Sasov u Jihlavy.

Rok od roku stoupá také počet vinařů, kteří vyrábějí biovína. Žel v soutěži se zatím jejich produkce neobjevila. Příští rok už s nimi ovšem pořadatelé (Potravinářská komora České republiky a Svaz ekologických zemědělců Pro-bio) počítají. Získat označení bio není pro vinaře nic jednoduchého. Réva vinná patří k rostlinám, na kterých si rádi „smlsnou“ nejrůznější škůdci. Proto se na vinicích užívají chemické postřiky, což pochopitelně není v souladu s přísnými zásadami bioproduktů. Naštěstí příroda je mocná čarodějka, a pokud není znásilňována, dokáže si do jisté míry poradit sama. Každá choroba i škůdce má v přírodě nepřítele, který dokáže nepříliš narušenou rovnováhu opět nastolit. Bohužel právě postřiky a chemické hnojení tuto přírodní rovnováhu narušily. A nejenom na vinicích.

Zdroj: IN.iHNed.cz, 24.3.2009

5.5.2017 10:40

0 ks
Košík: 0
0 ks